Povinnosti pre všetky subjekty

Vstup na nehnuteľnosti

Vlastník, správca alebo užívateľ nehnuteľnosti je povinný umožniť vstup na nehnuteľnosť na vykonanie opatrení nevyhnutných na zdolanie požiaru alebo na zamedzenie jeho šírenia, prípadne na vykonanie iných záchranných prác, najmä vypratať alebo strpieť vypratanie pozemku, odstrániť alebo strpieť odstránenie stavieb, ich častí alebo porastov. O potrebe a rozsahu týchto opatrení rozhoduje veliteľ zásahu.
Ak je to nevyhnutné na účely cvičenia hasičskej jednotky, vstup na nehnuteľnosť je možný len so súhlasom vlastníka, správcu alebo užívateľa nehnuteľnosti. pritom sa musí dbať, aby cvičením hasičskej jednotky bolo čo najmenej rušené užívanie nehnuteľnosti a aby nevznikli škody, ktorým možno zabrániť.

Osobná pomoc

Každý je povinný v súvislosti so zdolávaním požiaru
a) vykonať nevyhnutné opatrenia na záchranu ohrozených osôb
b) uhasiť požiar, ak je to možné, alebo vykonať nevyhnutné opatrenia na zamedzenie jeho šírenia
c) ohlásiť bez zbytočného odkladu na určenom mieste zistený požiar alebo zabezpečiť jeho uhasenie
d) poskytnúť hasičskej jednotke osobnú pomoc na výzvu veliteľa zásahu, veliteľa hasičskej jednotky alebo mesta.

Vecná pomoc

každý je povinný na výzvu veliteľa zásahu, veliteľa hasičskej jednotky, okresného riaditeľstva alebo mesta poskytnúť dopravné prostriedky, zdroje vody na hasenie požiarov, spojovacie ptrostriedky a iné vecné prostriedky na zdolávanie požiarov.

Nezákonné vypaľovanie

Okrem toho, že vypaľovanie je nebezpečné, je aj protizákonné a hrozí zaň nemalá pokuta. Ako sa postarať o trávnik aj bez porušenia predpisov? Zbaviť sa travnatého porastu vypaľovaním je na Slovensku bežná prax. Jarné obdobie je pravidelne spájané so zvýšeným výskytom požiarov spôsobených najmä...